Na co si dát pozor?

Na co se zaměřit a na co dát pozor?

Údaje vyplývající z výpisu z katastru nemovitostí

Než se pustíte do jakéhokoli jednání o koupi nemovitosti, nejprve si ověřte, zda souhlasí údaje uvedené v inzerátu s tím, co je uvedené na katastru, případně na stavebním úřadě daného kraje.

Výpis z katastru nemovitostí si můžete v jeho zkrácené verzi prohlédnout online na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

Především se přesvědčte, zda majitelem nemovitosti je opravdu člověk, se kterým jednáte o prodeji a zda souhlasí druh vlastnictví. Dále zkontrolujte, zda není nemovitost zatížena věcnými břemeny, případně zástavními právy.

Kupní cena

Prodávající chce prodat nemovitost za co největší obnos peněz a kupující chce koupit co nejlaciněji. Klasická situace.Víte Vy jako kupující, zda kupujete nemovitost výhodně, nebo jste skočili někomu na špek?

Laikovi, který nemá přístup k podrobným cenovým mapám dané lokality, se cena nemovitosti určuje jen velmi těžko a ještě hůře se následně vyjednává o případné slevě. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že kupujícím, kteří o to mají zájem, poskytnu zdarma posouzení toho, jestli je jejich kupovaná nemovitost výhodnou koupí, nebo ne. V případě, že usoudím, že by se dala nemovitost koupit i levněji, mohu Vám pomoci i s následným vyjednáváním o slevě z kupní ceny, přičemž za tuto práci mi díky dobrému systému nemusíte zaplatit vůbec nic. Více o tomto projektu se dozvíte na tomto odkazu.

Financování

Velká většina všech nákupů nemovitostí se v dnešní době děje nákupem na hypotéku. Vzít si od banky hypoteční úvěr nebylo ještě nikdy v historii tak výhodné, jak je tomu nyní a v některých případech je to dokonce výhodnější, než si koupi nemovitosti plně financovat z vlastních zdrojů.

Banka Vám poskytne hypoteční úvěr pouze na nemovitost, která je v osobním vlastnictví, tuto skutečnost si jednoduše ověříte při náhledu do listu vlastnictví k dané nemovitosti. Pokud máte nemovitost např. v družstevním vlastnictví, banka Vám hypoteční úvěr na tuto nemovitost nezřídí a to z důvodu, že si v podstatě nekupujete nemovitost jako takovou, ale kupujete si podíl v družstvu s právem užívání dané nemovitosti, tudíž banka nemá co zastavovat proti poskytnutému úvěru.

V případě, že uvažujete o koupi nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru a nejste si jisti, jak celá transakce krok za krokem probíhá, zeptejte se svého hypotečního zprostředkovatele, nebo realitního makléře. Oba by Vám měli podat přesný postup, jakým se bude postupovat přímo ve Vašem případě pro Vámi zvolenou nemovitost.

Každý realitní makléř prodá někdy až desítky nemovitostí ročně, z toho velkou část koupí zájemci prostřednictvím hypotečního úvěru. Proto Vám doporučuji se zeptat svého makléře, jestli s nějakým hypotečním specialistou dlouhodobě spolupracuje, protože pokud půjdete do banky sami, nikdy od ní nedostanete takové podmínky, jaké dostane člověk, který v dané bance udělá několik obchodů ročně. Pro bezplatné srovnání Vaší hypoteční sazby a sazby, kterou Vám je schopen zařídit specialista, se kterým spolupracuji já, stačí vyplnit následující tabulku a on Vás už na mé doporučení zkontaktuje.