Chcete koupit družstevní byt s nesplacenou anuitou? Co to znamená a na co se připravit? Přečtěte si úskalí pořizování často levnějších družstevních bytů.
Koupě družstevního bytu se může jevit jako cenově výhodná možnost, jak v dnešní době sehnat nemovitost. Pokud se však do něčeho podobného pustíte, je dobré si předem pečlivě zjistit, co družstevní byt obnáší. A především, jestli není zatížen anuitou. O co jde a jaké důsledky má koupě bytu s anuitou?
Anuita družstevního bytu = nesplacený dluh
Družstevní byt je ve vlastnictví bytového družstva a anuita představuje zbývající část úvěru typicky spojeného s výstavbou celého domu. Tento dlouhodobý úvěr je samozřejmě rozdělen mezi jednotlivé byty. Koupit můžete relativně nový byt, kde bude anuita vyšší, ale i starší družstevní byt, kde je anuita téměř či kompletně splacena a je takzvaně nulová.
O přesnou výši nesplacené anuity se zajímejte ještě před podpisem rezervační smlouvy. Výše zbývající anuity totiž může být zanedbatelná částka, ale u novějších bytů se může jednat i o stovky tisíc korun.
Výhody družstevního bytu
I přesto, že na první pohled se koupě bytu v družstevním vlastnictví a ještě s neplacenou anuitou jeví jako nevýhodná, je zde několik značných výhod, konkrétně:
- Pořizovací cena bývá nižší
- Anuitu je možné jednorázově uhradit a ušetřit tak na úrocích
- Neplatíte daň z nemovitosti
Zajímavostí je, že bytová družstva se neřídí občanským zákoníkem, ale zákonem o obchodních korporacích.
Hypotéka na družstevní byt? Řešit musíte jiné financování
Už ze své podstaty je jasné, že družstevní byt není možné zastavit pro účely hypotečního úvěru. Kupujete si totiž členský podíl v družstvu s právem k užívání daných bytových prostor. Dalším úskalím tak může být řešení financování. I přesto, že jsou družstevní byty průměrně levnější o 20 %, je výběr vhodných možností pro zaplacení kupní ceny omezenější. Přečtěte si, jak lze financovat koupě družstevního bytu.
Nesplacená anuita znamená i úroky
Pokud je na družstevní byt nulová anuita, znamená to, že je vše splaceno a anuitní splátky jsou nulové. V případě, že je zde stále nesplacená anuita, počítejte s pravidelným splácením. Čím vyšší částka, tím více musíte doplatit.
Pravidelná měsíční splátka
Splácení anuity je možné vyřešit jednorázově. Častější variantou však je doplacení v podobě měsíčních splátek. Výši splátky je zpravidla možné upravit a přizpůsobit vašim možnostem a potřebám. Pamatujte ale na to, že jako u jiných úvěru, i zde se splátka skládá z jistiny a úroky ze zbývající částky. To znamená, že pokud si nastavíte malou částku na splácení na delší dobu, zaplatíte více na úrocích.
V porovnání s bytem v osobním vlastnictví, kde každý měsíc pouze platíte za služby a energie, mohou být měsíční výdaje v družstevním bytě vyšší. Je tak otázkou, jestli je výhodné pořídit si družstevní byt s nesplacenou anuitou jen kvůli tomu, že je levnější v porovnání se stejným bytem v osobním vlastnictví.
Byt s nesplacenou anuitou má nižší tržní cenu
Byty s nesplacenou anuitou jsou zpravidla levnější už jen kvůli odečtení právě této nesplacené částky. Kromě pořizovací ceny totiž budou v dalších výdajích za byt hrát i částky na splacení anuity. V některých případech to však v inzerátu nemusí být jasně patrné a koupě družstevní bytu může při neopatrném jednání připomínat koupi zajíce v pytli.
Jak na převod bytu do osobního vlastnictví? Musíte splatit anuitu
Pokud se dostanete do bodu, kdy chcete byt převést z družstevního do osobního vlastnictví, je potřeba splatit zbývající anuitu vůči bytovému družstvu. Ale ani to nutně nemusí znamenat automatickou možnost pro bezproblémový převod do osobního vlastnictví, protože záleží i na regulích samotného družstva.