Píši pro vás.

Financování družstevního bytu
18

Úno

Jak na financování družstevního bytu?

3 minuty čtení

Hledáte bydlení a láká Vás koupit levnější družstevní byt? Víte, že na něj nelze získat hypotéku? Co s tím? Představujeme přehled možností financování družstevního bytu.

Běžný člověk, který zrovna nezdědil miliony po pradědečkovi, si na pořízení vlastního bydlení musí vzít hypotéku. V praxi to dnes funguje tak, že potřebujete nějaké vlastní zdroje a zbytek Vám půjčí banka. Oproti tomu vy jí ručíte kupovanou nemovitostí, na kterou je uvalena zástava. Ceny bytů se v dnešní době šplhají až do nebes a tak není divu, že hledáme možnosti jak koupit co nejlevněji.

Při hledání nemovitosti můžete narazit na byt v družstevním vlastnictví, který je vždy výrazně levnější než byty ve vlastnictví osobním. V průměru je cena nižší až o 20%. V čem je háček? Rozdíl v ceně samozřejmě má své opodstatnění. Družstevní byt není v osobním vlastnictví. Patří družstvu, přičemž vy si kupujete členský podílu v družstvu s právem na nájem daných bytových prostor.  A ten nelze zastavit. Jak tedy nákup takového bytu financovat?

Dostupné možnosti financování:

  1. Zastavit jinou nemovitost (třeba byt nebo dům někoho z rodiny, nejčastěji rodičů, nebo pokud už nějakou jinou nemovitost sami vlastníte)
  2. Koupit byt za hotové – počkat, my vlastně nemáme toho bohatého pradědečka, takže co dál?
  3. Předhypoteční úvěr – ne každá banka to umí a ne vždy je to možné – musíte totiž předložit tzv. příslib od družstva, že k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví dojde do 12 měsíců. (Výjimečně banka povolí až 24 měsíců). Tento úvěr pak funguje tak, že platíte jen úrok a až po roce bude byt převeden do osobního vlastnictví, uvalí se na něj zástava a začnete úvěr splácet jako klasickou hypotéku. Nevýhodou tohoto typu úvěru je zejména vyšší úrok.
  4. Překlenovací úvěr nebo řádný úvěr ze stavebního spoření – úvěr ze stavebního spoření má tu výhodu, že není třeba ručit nemovitostí, ale má i své nevýhody. Jednak je to omezená maximální výše (max. 2mil. Kč) takže např. na byt v Praze Vám to stačit nebude a jednak opět i vyšší úroky. 
  5. Spotřebitelský úvěr – není pro pořizování nemovitosti vhodný. Vysoké úroky, nízká max. částka (kolem 1mil. Kč), ale hlavně krátká doba splatnosti a tudíž vysoká měsíční splátka. Lze jej však využít ke kombinaci např. s výše uvedenými typy úvěrů, pokud nemáte dost vlastní hotovosti.

A na co dalšího se, kromě financování družstevního bytu, soustředit ve při jeho koupi? Rozhodně nepodceňujte především výši zbývající anuity. Více informací k tomuto tématu naleznete v našem samostatném článku Co je to anuita u družstevního bytu? A na co si dát pozor?

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...