Píši pro vás.

Potvrzení o bezdlužnosti
30

Čvn

Potvrzení o bezdlužnosti aneb jak nekoupit zajíce v pytli

2 minuty čtení

Nechcete při koupi bytové jednotky získat dluhy? Prověřte si potvrzení o bezdlužnosti ještě před podpisem kupní smlouvy. A kde tento dokument získáte?

S koupí družstevního bytu můžete nevědomky získat i dluhy za neplacení příspěvků do fondu oprav. Důležitým dokumentem o skutečnosti, zda na bytové jednotce váznou dluhy, je potvrzení o bezdlužnosti vůči správci jednotek. 

Proč je potvrzení o bezdlužnosti či výši dluhu důležité?

Podle zákona přechází závady na nemovitosti na nového majitele. To v praxi znamená, že pokud je na dané bytové jednotce dluh za správu domu či pozemku, týká se splácení i kupujícího, který je budoucím novým vlastníkem nemovitosti. V případě, kdy majitel bytu dluží na příspěvcích typicky nazývanými jako fond oprav, zaplatí to v budoucnu kupující. 

Bez potvrzení o bezdlužnosti proto v žádném případě nepodepisujte kupní smlouvu. V opačném případě si totiž můžete přidělat starosti a hlavně neplánovaně přijít k dluhům. 

Dluh u družstevního bytu je jedním z úskalí pořízení bytové jednotky v tomto vlastnictví. Dalším problémem může být financování. Přečtěte si, jak získat peníze na koupi družstevního bytu. 

Povinnost prodávajícího

Aby byl kupující proti tomuto nečekanému překvapení chráněn, musí být potvrzení o bezdlužnosti součástí kupní smlouvy. V ideálním případě dostanete tento dokument k ověření ještě před tím, než přijde na řadu smlouva o koupi. Pokud je vše v pořádku, neměl by být problém. Ve chvíli, kdy se bude majitel nemovitosti vymlouvat, že potvrzení nemá z různých důvodů, zbystřete a situaci prověřte. Slušný realitní makléř by však měl od prodávajícího získat tento dokument včas a pracovat s danou skutečností při nabízení nemovitosti. 

Součástí Nového občanského zákoníku je ustanovení, že prodávající musí doložit potvrzení o bezdlužnosti či výši dluhu při prodeji nemovitosti. Pokud se přeci jenom stane, že koupíte nemovitost s dluhem, o kterém jste nevěděli, můžete peníze požadovat od původního majitele. Připravte se však na to, že budete muset volit soudní cestu. 

Potvrzení o bezdlužnosti je důležitým dokumentem, na který se vyplatí nezapomenout ještě před podpisem rezervační smlouvy. A co dalšího prověřit před koupí bytu si přečtěte v samostatném článku. 

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...