Píši pro vás.

Daň z nemovitosti
28

Led

Daň z nemovitosti v roce 2024: Koho se týká, kdy a kam podat přiznání?

4 MINUTY ČTENÍ

V případě, že jste v minulém roce koupili pozemek, dům či byt, máte novou povinnost spojenou s tzv. daní z nemovitých věcí. Přečtěte si v článku, kdy a do jakého termínu je potřeba podat přiznání a do kdy daň z nemovitosti uhradit příslušnému finančnímu úřadu.

Začátek nového roku je kromě velkých plánů a předsevzetí spojen také s méně příjemnou věcí. Jde o placení daní. Konkrétně se zaměříme na daň z nemovitých věcí, která byla do roku 2014 označována jako daň z nemovitosti. Kdy podat přiznání a do jakého termínu je potřeba vše řádně zaplatit?

Co podléhá dani z nemovitých věcí

V definici daně z nemovitých věcí najdete informaci, že se týká pozemků, staveb a jednotek. Peníze vybrané z těchto daní putují do rozpočtů obcí a krajů.

Samostatně se stanovuje daň z pozemku, která je tím pádem oddělena od daně ze staveb a jednotek, kam zjednodušeně patří hlavně domy a byty. Určuje se na základě velikosti a podle koeficientu platném v daném kraji či obci.

A jak vysoká bude daň za vaši nemovitost? Vyzkoušejte orientační výpočet přes online kalkulačku, ať si uděláte představu o tom, jak velkou částku je potřeba uložit stranou.

Kdo platí daň z nemovitosti

Daňové přiznání týkající se nemovitosti jsou povinni podat všichni, kteří v minulém roce koupili či jinak získali nemovitost do svého vlastnictví, resp. ti, kteří 1.1.2023 tuto nemovitost ještě nevlastnili, ale 1.1.2024 již ano. Může jít o pozemek, stavbu či bytovou jednotku. Nové přiznání musí podat také ti, kteří na své nemovitosti provedli výraznější úpravu, jako například přístavbu, změnu výměry pozemku a podobně.

Důležité je také nezapomenout na Finanční úřad oznámit skutečnost, že jste nemovitost prodali, darovali či jste jiným způsobem přišli o její vlastnictví. Pokud tak včas neučiníte, mohlo by se stát, že vám stejně přijde složenka na zaplacení daně z této nemovitosti.

Pokud jste přiznání k dani z nemovitých věcí podali již v předchozích letech a neprovedli jste žádnou změnu či nekoupili novou nemovitost, nemusíte podávat nové přiznání. Výpočet daně totiž proběhne automaticky i s přihlédnutím k případným změnám v koeficientech platných v dané obci.

Na úřad a přes datovou schránku

Přiznání se podává na finančním úřadě v kraji, kde se nachází nemovitost. V případě, že vlastníte více nemovitostí v různých krajích, musíte dodat přiznání na konkrétní úřady.

V případě, že máte aktivní datovou schránku, musíte přiznání podat pouze elektronicky. Při vlastnictví více nemovitostí se tak vyhnete obíhání několika úřadů.

Kdy podat přiznání k dani z nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitosti se podává dopředu na následující rok. Termín pro podání daňového přiznání je tradičně nejpozději do konce ledna 2024.

Formulář pro daň z nemovitých věcí najdete na stránkách s aktuálními daňovými tiskopisy.

Do jakého termínu daň zaplatit

Termín, do kterého je potřeba zaplatit daň z nemovitosti zůstává standardní. V letošním roce tedy nejpozději do 31. května 2024.

V případě, že máte platit částku vyšší než 5 000 korun, můžete si platbu rozpůlit a druhou polovinu doplatit až do konce listopadu.

Důležité informace a konkrétní termíny pro placení daně z nemovitých věcí v daném roce najdete na stránkách Finanční správy.

Co dělat když už nemovitost nevlastníte?

Pokud jste nemovitost v předešlém kalendářním roce prodali, nebo jiným způsobem převedli na jinou osobu, nejste již nyní povinni za tuto nemovitost nadále daň platit. Je však nutné tuto skutečnost včas oznámit příslušnému finančnímu úřadu. Této problematice se věnujeme ve zvláštním článku: Odhlášení z daně z nemovitosti.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...