Píši pro vás.

Společné jmění manželů a podílové spoluvlastnictví
19

Říj

Společné jmění manželů a podílové spoluvlastnictví

3 minuty čtení

Přemýšlíte o koupi nemovitosti a nevíte, co je pro Vás výhodnější? Jaké jsou rozdíly mezi společném jměním manželů a podílovém spoluvlastnictvím? A jak to je s předkupním právem a schválením hypotéčního úvěru?

Společné jmění manželů a podílové spoluvlastnictví jsou dvě velmi rozlišné věci. Jak již název vypovídá, společné jmění manželů je určené pouze manželům. V katastru nemovitostí jsou vždy uvedeny dvě osoby. Výše podílů se v tomto případě však neuvádí, jelikož manželé jsou vlastníky celé nemovitosti společně a nejedná se tudíž o podílové spoluvlastnictví. Pokud by chtěl jeden z manželů nemovitost prodat, tak bez souhlasu druhého manžela to není možné.

Na rozdíl podílové spoluvlastnictví je určené pro kohokoliv. Danou nemovitost může získat jakákoliv právnická či fyzická osoba. Pokud se rozhodnete koupit nemovitost ve více lidech společně, tak jednotlivé podíly jsou již na domluvě a jsou zaneseny v katastru. U tohoto typu vlastnictví lze nakládat se svým podílem, jak se každému zamane.

Předkupní právo u podílového spoluvlastnictví

Dle § 1124 se uplatňuje předkupní právo tehdy, bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli již od počátku svá práva ovlivnit a převádí-li někdo ze spoluvlastníků svůj podíl, tak mají předkupní právo spoluvlastníci po dobu 6 měsíců od okamžiku kdy vzniklo spoluvlastnictví.

Získání hypotéčního úvěru

Pokud se rozhodnete koupit nemovitost, která bude ve společném jmění manželů, tak při žádosti o schválení hypotéčního úvěru lze celou nemovitost dát do zástavy. Při žádosti o hypotéku jako manželé je to často velmi výhodné. Manželský pár totiž většinou získává lepší bonitu, a tak lze dosáhnout i na vyšší hypoteční úvěr. Manželé při žádosti o schválení hypotéčního úvěru společně podepisují žádost o úvěr a dokládají bance potvrzení o výši jejich příjmů.

U nemovitosti, která je v podílovém spoluvlastnictví lze zažádat banku o schválení hypotéčního úvěru pouze tehdy, když ostatní spoluvlastníci dají souhlas se zástavou celé nemovitosti. Nelze totiž dát bance do zástavy jen určitý podíl. Většinou spoluvlastníci souhlas podepsat nechtějí, a v tom případě nezbývá nic jiného, než buď ručit jinou nemovitostí pro získání hypotéčního úvěru anebo si vzít spotřebitelský úvěr.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...