Píši pro vás.

prohlídka nemovitosti - na co se zaměřit
01

Čvc

Prohlídka nemovitosti: Na co se zaměřit?

6 minut čtení

Plánujete koupit nový byt či dům a čeká Vás prohlídka nemovitosti? Poradíme, na co se na prohlídce zaměřit, abyste předešli zklamání a případným finančním ztrátám.

Ať už se chystáte koupit byt či dům, kromě Vašeho subjektivního pocitu jak se Vám nemovitost líbí, existuje celá řada náležitostí, na které je dobré si dát pozor před tím, než se rozhodnete podepsat rezervační smlouvu. Níže přinášíme výčet toho nejdůležitějšího.

Informace o bytovém domě

Prohlídka nemovitosti není rozhodně o tom, abyste se podívali, jak pěkný má majitel nábytek a jak má vymalováno. Z mé zkušenosti však bohužel většina zájemců vůbec netuší, co by je mělo doopravdy zajímat a na co se mají realitního makléře ptát.

Kupujete byt? Začněte tím, jak funguje SVJ, jaké rekonstrukce byly na domě provedeny v posledních 3 až 8 letech (zateplení, plastová okna, střecha apod.), jakým způsobem byly dosavadní opravy financovány (z vlastních prostředků nebo úvěrem, v případě úvěru se zajímejte o jeho aktuální výši).

Je důležité, aby bylo průběžně investováno do oprav a rekonstrukcí domu a aby se rozumně hospodařilo s prostředky ve fondu oprav. Pokud SVJ funguje špatně, odnesou to vždy majitelé bytových jednotek – např. pokud se dlouho do domu dlouho neinvestovalo a nyní je v havarijním stavu, nejsou prostředky na opravu a je nutné si brát úvěr. To bude mít za následek navýšení Vašich příspěvků do fondu oprav.

Stavy hlavních jednotlivých partií

Střecha, zateplení, stoupačky (plast či nikoliv), výtah (stav, odpovídá platným normám?)

Všechny tyto partie jsou pro SVJ velké investice, takže opět v případě oprav hrozí navyšování příspěvků. Z toho důvodu by Vás mělo zajímat i to, co SVJ plánuje do budoucna a jak to bude financovat.

Stav účtu na fondu oprav (kladné, záporné)

Pokud se plánují investice, budou se zvyšovat příspěvky do fondu oprav?

Sousedé – vedle nás, nad a pod bytem

Když se rozhodujete mezi několika byty patrně Vás bude zajímat, že někde bydlí pár, který se neustále hádá a má doma „Itálii“ nebo studenti, kteří pořádají obden večírek.

Prohlídka nemovitosti z pohledu lokality

Na prohlídce nemovitosti se nezaměřujte pouze na samotnou nemovitost, ale projděte se i po okolí, podívejte se, jestli se tam neshromažďují podezřelé skupinky lidí, jaké podniky v okolí jsou (bary, noční kluby – ty často mohou znamenat hluk ve večerních a nočních hodinách). Jak se v okolí parkuje, jak daleko je to na zastávku MHD, zda je tam dětské hřiště, samoobsluha apod.

V případě rodinného domu platí poslední dva body dvojnásob – tedy o to více byste se měli seznámit s okolím a se sousedy. Navíc doporučuji kontrolu stavebních konstrukcí domu. Nebojte se pozvat si profesionála (stavaře), protože pouhým okem člověk závady prostě nepozná.

Stav vnitřních konstrukcí

Zda jsou nové rozvody např. elektřina (hliník či už měď – tedy zda nebude třeba větších zásahů, které znamenají vyšší výdaje), stav rozvodů vody a rozvodů topení, případně odpadů

Kontrola stoupaček

Nebojte se na ně podívat – v jakém jsou stavu, zda jsou v plastu.

Otevřít okna/jít na balkon

Poslechněte si, zda blízká komunikace není příliš hlučná.

Všímejte si detailů

Zda je byt světlý, zda před okny není velký strom, který by mohl okna zastínit a připravit Vás tak o denní světlo (pozor: např. v zimě, kdy jsou listnaté stromy opadané, se byt může zdát světlý a pak na jaře přijde nevítaná změna). Určitě také doporučuji na prohlídku nechodit ve večerních hodinách, kdy už je venku tma.

Projděte se celým domem

I když je byt např. v 6. patře, nejezděte výtahem, ale projděte se po schodech a sledujte, jestli nejsou před byty odpadky, zda je tam uklizeno, zda to tam nepáchne, prostě jak se o ten dům sousedé starají. Zkontrolujte také nástěnku – často jsou tam užitečné informace, jak ten dům funguje, mohou tam být třeba informace, které napoví, že se v domě krade, jsou tam hlodavci apod. Zajděte i do sklepa – sáhněte na zdi – napoví to, zda dům netrpí větší vlhkostí. To může znamenat potřebu drenáží v budoucnu (opět další investice), nebo problémy s plísní apod.

Jaké dokumenty si vyžádat a proč? Tomu se věnujeme v samostatném článku.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...