Píši pro vás.

úpravy pronajatého bytu
01

Říj

Kdy nelze pronajímateli odmítnout úpravy pronajatého bytu?

2 minuty čtení

Pronajímatel občas potřebuje provést stavební či jiné úpravy v bytě. Dle zákona existují případy, kdy nelze pronajímateli úpravy pronajatého bytu odmítnout. A co dělat v případě, když nájemce kvůli prováděným úpravám nebude moci dočasně byt užívat?

Dohodnutí s pronajímatelem dopředu

Pronajímatel se může s nájemcem na prováděných úpravách dopředu domluvit. Pokud se na úpravách nedohodnou, tak nájemce nemůže odmítnout úpravy bytu pouze ve třech případech, které stanovuje zákon dle § 2259.

  1. Pronajímateli nemůže nájemce odmítnou úpravu pronajatého bytu, pokud úprava nesnižuje hodnotu bydlení a lze ji provést bez většího nepohodlí pro nájemce.
  2. Pronajímatel je povinen úpravu provést na základě příkazu orgánu veřejné moci.
  3. Nájemce nemůže odmítnout úpravu bytu, pokud přímo hrozí zvlášť závažná újma.

Ve všech ostatních případech lze změny v bytě vykonat pouze se souhlasem nájemce.

Informování nájemce

Nájemce má ze zákona právo být informován nejméně tři měsíce před začátkem provádění úprav pronajatého bytu. Měl by být informován o času zahájení a termínu, do kdy má byt vyklidit. Pokud pronajímatel potřebuje byt vyklidit nejdéle do jednoho týdne, stačí nájemce informovat deset dnů před zahájením stavebních či jiných úprav. Pronajímatel by měl nájemce poučit o následcích, když odmítne byt vyklidit.

Náklady s vyklízením

Pokud nájemce nemůže byt dočasně užívat, tak mu s vyklízením a dočasným přestěhováním vzniknou náklady, které má právo po pronajímateli nechat uhradit.

Pokud nájemce byt nevyklidí a ani nepodá vyjádření do 10 dnů od doručení, tak v takovém případě může pronajímatel na něj podat žalobu. Následně by pak o vyklizení bytu rozhodl soud. Pronajímatel však může žádat po svém nájemci vyklizení bytu pouze tehdy, když je to opravdu nezbytně nutné.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...