Píši pro vás.

Průkaz energetické náročnosti při prodeji domu
23

Zář

Průkaz energetické náročnosti domu při jeho prodeji

2 minuty čtení

Ze zákona č. 406/2000 Sb. máte povinnost při prodeji domu, vily, administrativní budovy či bytového domu doložit kupujícímu před podpisem kupní smlouvy energetický štítek. Z průkazu energetické náročnosti budovy zjistíte, kolik daná budova spotřebuje energie. Při nedoložení hrozí vysoká pokuta, existují však výjimky, kdy není potřeba energetický štítek dokládat.

Klasifikační třídy

Výpočet zahrnuje energii na vytápění, osvětlení, klimatizaci či úpravu vlhkosti. Pro kupce je tato informace důležitá, protože má tak přibližnou představu, jaké budou měsíční poplatky za spotřebu energie daného objektu. Každá budova je dle spotřeby energie zařazena do příslušné klasifikační třídy. Ze zákona se rozlišuje sedm tříd budov. Jednotlivé třídy jsou označovány písmeny od A do G. Písmeno A značí, že budova je mimořádně úsporná a písmeno G znamená, že daná budova je mimořádně nehospodárná.

Z průkazu se dozvíte, ale i mnoho dalších informací. Vyčtete např. v jakém roce byla budova postavena, jaký je využíván zdroj tepla pro vytápění a ohřev vody či jaký je objemový faktor budovy A/V.

Pokuta při nedoložení

Pokud prodávající před podpisem kupní smlouvy nedoloží energetický štítek, hrozí mu vysoká pokuta. Pro fyzické osoby hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč a pro právnické osoby až do výše 200 000 Kč. Zda prodávají štítek doložil či nikoli kontrolují namátkově či případně na udání inspektoři ze Státní energetické inspekce.

Kdy se štítek dokládat nemusí?

V případě, že se jedná o budovu, která byla postavena či naposledy zrekonstruována před datem 1.1. 1947. Rekonstrukcí se myslí změna obálky budovy na ploše, která je větší než z 25 %. V inzerci musí být pak uvedena nejhorší klasifikační třída. Pokud si však kupující přeje doložit energetický štítek, je prodávají povinen ho zpracovat.

Dále není potřeba štítek dokládat (ani v inzerci), pokud se jedná o:

  • budovu, jejíž celková vztažná plocha je menší než 50 m2
  • budovu, která se využívá na bohoslužby a jiné náboženské účely
  • budovu, která je kulturní památkou nebo je v památkové rezervaci
  • stavby sloužící pro rodinou rekreaci, které jsou využívány pouze část roku
  • průmyslový a výrobní dovoz, dílenský provoz či zemědělskou budovu, jejíž spotřeba energie je do 700 GJ za rok

Zpracování štítku

Energetický štítek musí ze zákona zpracovat energetický specialista, jemuž bylo uděleno oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Je potřeba doložit specialistovi dokumentaci, která je ověřená stavebním úřadem. Dále jsou důležité údaje o technickém vybavení budovy, které mají vliv na spotřebu energie. Zapotřebí je také osobní prohlídka pověřeným specialistou. Energetický štítek má platnost 10 let.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...