Píši pro vás.

advokátní úschova
01

Čvc

Advokátní úschova – v čem jsou specifika a na co si dát pozor?

3 minuty čtení

Jak funguje advokátní úschova a jaké bezpečnostní mechanismy zde fungují? Zjistěte si více informací o důležitém kroku při prodeji a koupi nemovitosti.

Peněžní transakce při prodeji nemovitosti rozhodně nejde rovnou na účet prodávajícího, ale je potřeba vyřešit mezikrok, který slouží jako ochrana obou zúčastněných stran. Při prodeji či koupi nemovitosti máte několik způsobů, jak bezpečně vypořádat kupní cenu. Více informací o typech úschov najdete v samostatném článku. Níže se zaměříme hlavně na advokátní úschovu, která bývá nejčastěji využívaným způsobem. Jaké má specifika a na co si dát pozor, aby byla taková úschova skutečně bezpečná?

Jak advokátní úschova funguje a kdy se využívá

Obchody s nemovitostmi jsou v řádech miliónů korun a mnohdy nejde celá částka z účtu kupujícího, ale od banky, kde je čerpán hypoteční úvěr. O důvod víc zajistit bezpečný převod vlastnických práv. Advokátní úschova funguje na principu ponechání peněz na neutrálním místě pro kupujícího i prodávajícího. V okamžiku podpisu kupní smlouvy, kdy se peníze od kupujícího přesunou do úschovy, totiž ještě není na katastru provedena změna vlastnického práva. V případě, kdy by peníze mířily rovnou na účet prodávajícího, lehce by mohlo dojít ke zpronevěře.

Advokátní úschova se tak využívá především při koupi a prodeji nemovitosti. Peníze jsou na čas převedeny na speciální účet u dané advokátní kanceláře či konkrétního advokáta. Vše by mělo být ošetřeno řádnou svěřeneckou smlouvou. Na tomto účtu peníze počkají do doby, než na katastru proběhne dokončení převodu vlastnického práva k nemovitosti, což zpravidla trvá minimálně 21 dní kvůli ochranné lhůtě. Jakmile je vlastníkem nemovitosti kupující, jsou peníze za kupní cenu odeslány prodávajícímu.

Specifické vlastnosti advokátní úschovy

Pro to, aby mohl advokát nabízet úschovu, musí být zapsaný u České advokátní komory. Pomoci může i seznam advokátů, který je veřejně přístupný na stránce http://vyhledavac.cak.cz. Před odesláním peněz do úschovy si tak můžete daného advokáta ověřit, jestli nemá přerušenou činnost a nebyl ze seznamu odstraněn. Aby byla advokátní úschova bezpečná, funguje zde častá a přísná kontrola právě od České advokátní komory. Každá úschova je této instituci nahlášena a může být prověřena.

Specifikem advokátní úschovy je především příznivá cena hlavně v porovnání například s notářskou úschovou. V mnoha případech je poskytnutí úschovy součástí kompletního právního servisu poskytovaného k danému prodeji nemovitosti. Výhodou takto komplexního přístupu je především soulad ve všech připravených smlouvách, což umožňuje rychlejší jednání s lepším přehledem o aktuálním stavu.

Co musí splňovat bezpečná advokátní úschova peněz

Obecně je advokátní úschova velmi bezpečná a v běžných případech se není čeho bát. Kontrolou však nic nezkazíte, takže po ověření, že je advokát stále aktivně zapsaný u komory, je dobré zjistit si, jaké má pojištění. Každý advokát musí mít uzavřené pojištění odpovědnosti v minimální výši 5 miliónů korun. Pokud je kupní cena a tím pádem většinou i uschována částka vyšší, měl by mít advokát připojištění. Běžně kryje pojištění advokátní úschovy situace, kdy dojde k nesprávnému posouzení podmínek pro výplatu, neoprávněnou výplatu či pozdní výplatu z úschovy. Advokát by navíc měl mít sjednané speciální pojištění pro ztrátu finančních prostředků, které zahrnuje chyby, jako jsou poslání peněz na nesprávný účet či uvedení nesprávného čísla účtu ve smlouvě o úschově.

Pro bezpečnost advokátní úschovy peněz je tak důležité:

  • Dvojí kontrola při samotných platbách
  • Jedinečný účet pro každou transakcí
  • Rychlost výplaty při dodržení všech podmínek
  • Prověřená dokumentace o úschově
  • Pojištění s případnými doplňky proti nečekaným situacím

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...