Píši pro vás.

jak načasovat prodej
15

Dub

Jak načasovat prodej, když zároveň kupujete jinou nemovitost?

4 minuty čtení

 Slouží Vám prodej stávající nemovitosti jako zdroj financí pro pořízení nového bydlení? Jak načasovat prodej, aby celý proces proběhl bez problémů a finančních ztrát?

Prodej stávající nemovitosti je často prvním krokem před pořízením nového bytu či domu. Pokud se všechno povede, budete mít vyřešené financování a zároveň plynule zvládnete stěhování do nového. Správné načasování je v tomto případě velmi důležité. Přečtěte si, jaké máte v této situaci možnosti a jaké jsou scénáře pro prodej a následnou koupi jiné nemovitosti. 

Důkladně promyslete postup

Ještě předtím, než na vlastní pěst vyvěsíte inzerát na prodej vašeho stávajícího bytu či domu, vytvořte si přesný plán a postup. Velký pozor si dejte na unáhlené kroky, kvůli kterým můžete v krajním případě přijít například o rezervační poplatek

Bohužel realitní trh se mnohdy nedá přesně předvídat, takže se může stát, že některý z parametrů se změní. V takovém případě musíte být připraveni přehodnotit stávající strategii a případně přesedlat na jiný plán. 

Posloupnost jednotlivých kroků a načasování je zásadní

Pokud nechcete při celém procesu prodeje a koupě další nemovitosti přijít o peníze, je nesmírně důležité zvolit správnou posloupnost jednotlivých kroků. To v praxi nejčastěji znamená vyřešit prodej vlastní nemovitosti a až poté hledat nové bydlení. Vhodný může být i souběh prodeje a nové koupě

Možnosti načasování prodeje a následné koupě jiné nemovitosti

Aby všechno proběhlo přesně tak, jak očekáváte a zvýšily se šance na úspěšné splnění předem stanoveného postupu, vyplatí se spolupráce s profesionálním realitním makléřem. Ten pro zvládnutí celého procesu využije moderní nástroje pro propagaci a především své zkušenosti. 

V případě prodeje a zároveň koupě jiné nemovitosti jsou možné především tři níže uvedené scénáře. 

1. Již prodáváte a zároveň sháníte nemovitost ke koupi

Tento scénář má největší šanci na úspěch a zároveň zde není takový prostor pro nečekané problémy.  V ideálním případě se totiž v roli prodávajícího dostanete již do fáze rezervace s potenciálním kupcem, takže máte zhruba 2 až 3 měsíce před vlastním opuštěním nemovitosti. Lhůtu je navíc možné po dohodě s kupujícím smluvně prodloužit o další časový úsek, a to ať už bezplatně či za úplatu ve formě nájmu. V roli prodávajícího tak můžete mít 4 až 5 měsíců na vyhledání nové nemovitosti, kdy již máte víceméně jistotu, že peníze z prodeje vaší nemovitosti máte díky rezervaci již téměř jistě k dispozici. 

A když nestihnete najít odpovídající nemovitost ani za 5 měsíců? V takovém případě můžete využít alternativního plánu v podobě dočasného bydlení v pronájmu. I tehdy to však téměř jistě vychází levněji v porovnání s propadnutím rezervační částky u vámi kupované nemovitosti či prodejem té stávající pod tlakem a za příliš nízkou cenu. 

2. Nejdříve prodej, až později koupě jiné nemovitosti

V případě této varianty máte nejvíce klidu a času na výběr nové nemovitosti. Zároveň však musíte mít vyřešené přechodné bydlení například ve formě nájmu či v jiné vlastněné nemovitosti.

Pokud tak máte možnost přechodného bydlení v jiné vámi vlastněné nemovitosti, rozhodně doporučuji si „užívat tohoto luxusu“ a řešit prodej a nákup tímto scénářem. Vymýšlení jakéhokoli jiného scénáře je v takovém případě zbytečným hazardováním s vlastními penězi i duševním zdravím.

3. Nejdříve koupě (rezervace), až poté zahájení prodeje

Jedna z nejčastějších chyb, se kterou se, jako realitní makléř, v praxi setkávám, spočívá právě ve výběru této strategie. Přitom tento postup je nejvíce rizikový a může přinést mnoho problémů. Pokud se totiž nejdříve pustíte do kupování nemovitosti, podepíšete rezervační smlouvu a až v tomto okamžiku začnete řešit prodej stávajícího bytu či domu, celý proces prostě nemůže správně navazovat. Rezervační lhůta nebývá tak dlouhá, aby bylo možné za tuto dobu sehnat kupce a zdárně dotáhnout celý prodej. Lidé takto sami sebe dostávají pod zbytečný tlak a velmi reálně jim následně hrozí propadnutí rezervační částky v souvislosti s kupovanou nemovitostí, nebo prodej té současné v časovém presu za velmi nevýhodných finančních podmínek

Tento postup je tak možný pouze ve chvíli, kdy máte například vyřešené jiné financování a dopředu počítáte s tím, že peníze z prodeje stávající nemovitosti nebudete nutně potřebovat pro zaplacení nové. Na druhou stranu čerpání hypotéky, kterou budete chtít následně předčasně splatit, až dořešíte prodej, jsou zbytečné výdaje navíc. 

Tip na článek: Co zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...