Píši pro vás.

Zvýšení úrokových sazeb ČNB
17

Bře

Úrokové sazby – jejich navýšení ČNB – co to udělá s realitním trhem?

2 minuty čtení

Došlo k rapidnímu navýšení úrokových sazeb ČNB. Jak to bude nyní s hypotékami a co to udělá s cenami nemovitostí?

Zvýšení úrokových sazeb

Inflace začala růst větším tempem než je 2% inflační cíl ČNB. Centrální banka proto musela zasáhnout a jedním z nástrojů jak rostoucí inflaci zarazit je navýšení úrokových sazeb.

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Tyto stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

Na tuto změnu začaly reagovat banky, které postupně zvyšují sazby hypoték. Ty se tak pro konečné spotřebitele stávají velmi drahé. Byty budou méně dostupné než doposud a také se zdraží spotřebitelské úvěry. Současná situace se odrazí i na ceně nájmů, které mohou být vyšší. Obzvláště u majitelů bytů, kteří mají hypotéku, se předpokládá navýšení nájemného.

Takový růst úrokových sazeb by konečně po několika letech měl o něco snížit poptávku po nemovitostech (a tedy i jejich ceny). Úrokové sazby kolem 4 až 5% jsou nepříjemné, ale problém by měly způsobit spíše těm, kteří si brali hypotéky po roce 2015, kdy byly extrémně nízké sazby a neponechali si žádný prostor či rezervy právě například pro navýšení splátky hypotéky. Realitní a hypotéční trh se tak po několika letech rychlého růstu může konečně zklidnit.

Případný růst úrokových sazeb z hypoték dál nad 5 % a více by však už mohl představovat pro velký počet lidí a firem finanční problém. Zvýší se počet lidí, kteří nebudou schopni splácet své závazky a vyšší úrokové sazby tak utlumí investice, případně se může zvýšit nezaměstnanost. Více lidí pak bude donuceno své nemovitosti prodat. To logicky povede k větší nabídce nemovitostí na trhu a může zastavit růst cen nebo dokonce vyvolá jejich pokles.

Jakým směrem se budou dále úrokové sazby ubírat případně jak do toho zasáhne současný válečný konflikt na Ukrajině ukáže čas.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...