Píši pro vás.

exkluzivní smlouva s realitní kanceláří
26

Kvě

Vyplatí se exkluzivní smlouva s realitní kanceláří, nebo je to past?

3 minuty čtení

Uvažujete nad exkluzivní smlouvou s realitní kanceláří? Tato forma spolupráce je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Záleží na konkrétní situaci. Přečtěte si, jak by exkluzivní smlouva měla vypadat a na co si dát pozor. 

Má cenu podepisovat s makléřem a realitní kanceláří smlouvu o výhradním zastoupení? Nebo jde o zbytečné riziko s minimálními výhodami? Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří je při spolupráci s kvalitním makléřem velkou výhodou pro obě strany díky jasnému vymezení povinností. 

Co znamená exkluzivní smlouva s realitní kanceláří

Hlavním principem exkluzivní smlouvy je fakt, že o prodej vaší nemovitosti se bude starat pouze jeden realitní makléř, respektive jediná kancelář a během trvání této smlouvy nemůžete začít spolupráci s žádnou jinou realitkou zároveň. 

Před sjednáním exkluzivity pro prodej nemovitosti byste si tak měli být jistí, že jste vybrali správnou realitní kancelář a makléře. V opačném případě se totiž můžete nevědomky upsat ke komplikacím při prodeji či nepříjemnému zablokování na delší dobu.

Výhody plynoucí z dobře připravené smlouvy

Na druhou stranu má dobře připravená exkluzivní smlouva řadu výhod. Vzhledem k důvěře svěřené přímo v jednoho vybraného makléře je jeho úkolem poskytnout co možná nejlepší servis. Měl by zařídit vše spojené s prodejem. A když si dobře vyberete, proběhne celý obchod rychleji a nemovitost se prodá za nejlepší možnou tržní cenu

Aby se to však mohlo podařit a spolupráce byla skutečně radostí, je potřeba vybrat spolehlivého realitního makléře, který dokonale rozumí své práci. A to nemusí být v situaci, kdy je trh zaplaven méně zkušenými či nepříliš dobře pracujícími makléři, vůbec jednoduché. Lákavá nabídka, jejímž cílem je přilákat nové klienty k uzavření exkluzivity totiž nemusí být vůbec přeměněna v realitu, ale stane se jen planými sliby. 

Proč uvažovat o exkluzivní smlouvě

Na první pohled může působit riziko, že vyberete špatného makléře a celý prodej zbytečně zkomplikujete, příliš velké. Když se však podíváte na výčet výhod, které přináší právě exkluzivní smlouva, vyplatí se věnovat čas pro hledání toho správného makléře a realitní kanceláře, kterým svěříte prodej nemovitosti plně do rukou. 

Tři důvody, proč se exkluzivní smlouva s dobrým realitním makléřem vyplatí:

  • Bude plně hájit zájmy vás jako prodávajícího
  • Je ochoten do prodeje investovat své vlastní peníze, aby nemovitost více zatraktivnil 
  • Velká motivace pořádně zabojovat a dotáhnout prodej do úspěšného konce za nejlepší cenu
  • Je jasné, komu náleží provize za zprostředkování prodeje
  • Makléř má silnou vyjednávací pozici vůči kupujícímu, čímž dosáhne nejvyšší ceny

Exkluzivní smlouvy se rozhodně nemusíte bát. Jediným rizikem je výběr špatného makléře či realitní kanceláře, což ale dokáže znepříjemnit prodej i při sjednání nevýhradního zastoupení. 

Závazek pro prodávajícího i makléře

Výhradní zastoupení prodávajícího je velkým závazkem hlavně pro makléře.  Exkluzivní smlouva o prodeji nemovitosti se zpravidla uzavírá na dobu určitou. Správně připravený dokument obsahuje specifikaci činností, o jaké se má makléř postarat. Když jsou všechny povinnosti dobře vymezené, lépe se stanovuje odměna za odvedenou práci a prodávající má určitou jistotu, že makléř skutečně udělá maximum pro prodej nemovitosti za nejvyšší cenu. 

Šikovný makléř, kterému bude díky smlouvě o výhradním zastoupení záležet na blahu vašeho prodeje nemovitosti, jistě doporučí i vhodný způsob, jak bezpečně vypořádat kupní cenu

Při zadání prodeje nemovitosti více realitním makléřům totiž zafunguje jednoduché pravidlo konkurenčního boje. Hlavní možností, jak prodat vaši nemovitost rychleji, než ostatní je totiž její nabídnutí za nižší cenu. I když kvůli tomu takový makléř možná přijde o část své provize, zůstane mu alespoň něco v porovnání se situací, kdy by nemovitost prodal rychleji konkurenční makléř. Je asi zbytečné psát, že na snižování ceny nejvíce tratí právě prodávající strana. A přesně tomuto se při podepsání exkluzivní smlouvy vyhnete.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...