Píši pro vás.

Výkup nemovitosti
10

Lis

Kdy (ne)využít výkup nemovitosti?

4 minuty čtení

Chcete nebo dokonce nutně potřebujete urychlit prodej a zaujal vás výkup nemovitosti? Přečtěte si, jakou daň zaplatíte za rychlé vyřízení a proč raději zkusit normální prodej.

Potřebujete rychle peníze a chcete danou situaci řešit pomocí výkupu nemovitosti? Připravte se na několik důležitých kroků a hlavně si vše řádně promyslete. Výkup totiž představuje rychlé řešení, ale otázkou je za jakou cenu. Předtím, než se upíšete k vykoupení nemovitosti, důkladně zvažte i jiné alternativy.

Čas a rychlost jsou peníze

Lidé vyhledávají výkup nemovitosti kvůli vidině rychlého vyřešení problému s penězi do pár dnů. Ano, takhle relativně jednoduše může vykoupení nemovitosti skutečně vypadat. Hlavní kámen úrazu však spočívá v částce, jakou za svůj byt či dům dostanete.

Rychlost výkupu nemovitosti si draze zaplatíte. Jistě se totiž neprodá za plnou cenu, kterou můžete získat při normálním prodeji. Svou situaci a možnosti ideálně konzultujte minimálně s jedním zkušeným realitním makléřem. Více názorů od odborníků bude ještě lepší variantou pro odhalení skutečného potenciálu vaší nemovitosti.

Tip: Přečtěte si článek Jak a podle čeho vybrat dobrého realitního makléře.

Když se nad celou problematikou zamyslíte z druhého pohledu samotné realitní kanceláře, zjistíte, že vám ani nemohou nabídnout plnou tržní cenu. Jejich cílem je vydělat. Výkup nemovitosti přitom může být poměrně rizikový, kdy právě případné riziko kryje nižší výkupní cena. Stále tak zůstává dostatečný prostor pro prodej se ziskem. Ovšem ten zisk klidně v řádech statisíců mohl být váš. Při výběru zkušeného realitního makléře by ve většině případů nešlo ani o nijak výrazně delší dobu pro úspěšný prodej.

Co očekávat od výkupu nemovitosti

Na výkup nemovitostí se specializují některé realitní kanceláře a firmy. Jejich úkolem je vyřešit celý prodej co možná nejrychleji a s minimálními starostmi pro prodávajícího. Díky tomu se majitel nemovitosti nemusí starat o žádné smlouvy a dodá pouze nezbytně nutnou dokumentaci. Konkrétní postup se liší podle společnosti, ale základní rámec je všude zhruba stejný.

Postup výkupu nemovitosti v kostce:

  • Úvodní schůzka pro řešení kupní ceny, způsobu úhrady a termínu.
  • Vykupující co nejrychleji připraví potřebnou dokumentaci.
  • Po dodání dokumentů z vaší strany a podepsání smlouvy obdržíte smluvenou částku.
  • V případě nemovitosti bez právní vady můžete mít peníze klidně druhý den od podpisu smlouvy na účtu.

Specifickým mezikrokem může být jednání s věřiteli, insolvenčním správcem či exekutorem. V takovém případě možná dojde k prodloužení o pár dnů, než budou vyřešeny všechny právní záležitosti a zástavní práva váznoucí na nemovitosti.

V těchto situacích je výkup nemovitosti dobrým řešením

Kdy se vyplatí výkup nemovitosti za hotové? Z pohledu výše částky, jakou můžete za prodej dostat, tak téměř nikdy, protože dostanete méně v porovnání s klasickým prodejem. Jedná se tak skutečně o krajní řešení v nouzi, kdy nemáte peníze, nemůžete si půjčit a visí nad vámi strašák v podobě exekuce. 

Pokud se však již nacházíte v exekuci nebo insolvenci, dostanete nabídky na výrazně menší částky pro výkup. Vykupující totiž hradí i nezbytné právní služby a celkově jde o více rizikovou transakci. Na druhou stranu stále může jít o výhodnější prodej v porovnání s veřejnou dražbou nařízenou exekutorem.

Jaká cena za nemovitost je adekvátní

V první řadě se dopředu připravte, že při výkupu nemovitosti nedostanete plnou tržní cenu. A pokud vám to nějaká společnost bude tvrdit, pravděpodobně se vás jen snaží skutečně dotlačit k prodeji.

Základním předpokladem by v každém případě měl být odhad ceny nemovitosti. Ten je dobré mít zpracovaný ještě před prohlížením konkrétních nabídek pro výkup. Pomůže vám to s případným porovnáním konkrétních možností.

Při výkupu nemovitosti počítejte s tím, že ty nejlepší nabídky dosáhnou nejvíce na 90 % případné tržní ceny bytu či domu. Přijdete tak minimálně o 10 %. A to je při ceně 2 miliony již částka 200 000 korun. To je ale stále ten pozitivnější scénář, protože výkupní společnosti většinou nabízí 60 až 70 % z ceny. Takže přijít můžete klidně o 800 000 korun u nemovitosti, která by se jinak prodala za 2 miliony. A to už je rozdíl pořízení jednoho nového auta.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...