Píši pro vás.

exkluzivní smlouva
20

Lis

Větší počet makléřů – vyšší šance prodeje nebo riziko snížení ceny?

4 minuty čtení

Čím více makléřů se podílí na prodeji nemovitosti, tím více můžete prodělat. Bez exkluzivní smlouvy totiž nehájí plně zájmy prodávajícího, ale chtějí si pro sebe urvat hlavně provizi.

Prodej nemovitosti představuje citlivou záležitost, kterou je potřeba vložit do rukou profesionálů. Respektive jednoho zkušeného profesionála, který dokáže z prodeje nemovitosti získat maximum. Přečtěte si důvody, proč se nevyplatí svěřit prodej několika makléřům najednou, a zjistěte, jaké problémy si tímto řešením můžete zbytečně přidělat.

Snaha o co nejrychlejší prodej i za cenu slevy

Úspěšný prodej nemovitosti je takový, který proběhne poměrně rychle a za svou nejlepší možnou cenu. Jenže zkombinovat tyto dva parametry není vůbec tak jednoduché. Při výběru exkluzivní spolupráce s jedním realitním makléřem bude v jeho vlastním zájmu zajistit prodej splňující obě tyto kritéria. Jakmile ale přizvete několik různých makléřů, budou se snažit zejména o rychlý prodej. A to na úkor maximální možné ceny, kterou můžete za svou nemovitost dostat.

Více makléřů se bude přetahovat o získání provize

Když makléři vědí, že se o prodej té stejné nemovitosti snaží i další kolegové, nastává krutý boj o to, kdo provizi získá jako první. V takovém případě je logické, že zájmy prodávajícího klienta jdou stranou. Makléř se bude snažit prodat nemovitost co nejdříve, aby si pro sebe ukrojil provizi ze zprostředkování. V praxi to vypadá tak, že inzerát napíše v ceně bez uvedené provize, aby působil více lákavě. Zájemcům o koupi může následně nabízet i nejrůznější slevy. Snížení částky buď ukrojí z vlastní provize, nebo z celkové ceny za nemovitost, což představuje zbytečnou ztrátu pro prodávajícího.

Tip na článek: Jak a podle čeho vybrat dobrého realitního makléře?

Zmatení a odrazení kupujícího

Dalším nepříjemným jevem, který provází prodej nemovitosti více makléři, spočívá v mnoha velmi podobných inzerátech toho stejného bytu či domu. A jaký si má potenciální kupující vybrat? Dost možná si nezvolí ani jeden, protože to zkrátka vypadá podezřele. Kupující si bude klást otázku, co je s nemovitostí špatně, že se o její prodej musí snažit více realitních kanceláří a jaký je háček v tom, že u každého inzerátu je trochu jiná cena.

Ve výsledku se tak klidně může stát, že volbou více makléřů překazíte úspěšný prodej nemovitosti úplně. Kupující zkrátka bude natolik zmatený, že raději vyberete jinou nabídku, která ale není několikrát duplikovaná od různých kanceláří s rozdílnými detaily.

Ti chytřejší a mazanější kupující mohou obvolat všechny dostupné inzeráty a snažit se jednotlivé makléře dotlačit k nabídce nejnižší možné ceny. A na tom netratí opět nikdo jiný než prodávající.

Kvalita je lepší než kvantita

Kvalitní prodej nemovitosti za nejvyšší cenu tak znamená větší šanci na úspěch v porovnání s kvantitou, kdy se jednotliví makléři předhání mezi sebou. Pokud svěříte prodej spolehlivému a zkušenému realitnímu makléři, perfektně zvládne všechny dílčí kroky. To znamená kvalitní fotografie nemovitosti, lákavý inzerát, který může obsahovat videoprohlídku či virtuální 3D scan a následnou propagaci.

I samotný kupující se budete cítit jistější, že prodej probíhá správně a bez zbytečných otazníků.

Exkluzivní smlouva jako jistota, že makléř pracuje pro vás

Mnohem lepší strategií pro úspěšný prodej nemovitosti, kdy makléř pracuje na získání nejlepší možné ceny, představuje exkluzivní smlouva.

Důvody, proč si vybrat exkluzivní smlouvu:

  • Realitní makléř bude plně hájit zájmy vás jako prodávajícího.
  • Je ochoten do prodeje investovat své vlastní peníze, aby nemovitost více zatraktivnil.
  • Velká motivace pořádně zabojovat a dotáhnout prodej do úspěšného konce za nejlepší cenu.
  • Je jasné, komu náleží provize za zprostředkování prodeje.
  • Makléř má silnou vyjednávací pozici vůči kupujícímu, čímž dosáhne nejvyšší možné ceny.

Vše o exkluzivní smlouvě s realitní kanceláří najdete v samostatném článku.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...