Píši pro vás.

investice do nemovitosti forma zajištění na důchod
07

Čvc

Je investice do nemovitosti ideální formou zajištění na důchod?

4 minuty čtení

Kdo nechce ve stáří třít bídu s nouzí, musí nad svým zajištěním na důchod začít přemýšlet ještě v produktivním věku. Jak se nespoléhat jen na stát, ale vzít svůj osud v budoucnosti do vlastních rukou?

Důchodová reforma, která by efektivně vyřešila problém, kdy se na důchodech vyplácí více, než kolik stát vybere, stále nepřichází. V dohledné době to ani nevypadá, že by se v tomto směru mělo cokoliv měnit. A tak nezbývá, než začít přemýšlet nad zajištěním na důchod a přestat spoléhat na stát. Jednou z forem zajištění na důchod může být právě nemovitost. Jak při výběru takto velké investice přemýšlet a na co si dát pozor?

Kdy začít přemýšlet nad zajištěním na důchod? 

Nejlepší doba, kdy začít přemýšlet nad zajištěním pro důchodový věk a začít budovat určitou možnost příjmu či majetku, ze kterého budete moci čerpat, je ve chvíli, kdy jste na vrcholu svých sil. Uvažovat nad stářím určitě nepatří mezi častá témata u mladých lidí kolem třiceti let. To se ale v budoucnu může ukázat jako zásadní chyba a promarnění ideální příležitosti. 

Nad zajištěním na stáří začněte přemýšlet co nejdříve. Peníze si odkládejte bokem od okamžiku, kdy začnete stabilně a dostatečně vydělávat. A jednou za čas je zhodnoťte investicí. Zároveň nesázejte jen na jednu kartu, ale kombinujte více způsobů zhodnocení majetku.

Jak si spořit na důchod? 

Čím dříve začnete, tím více si naspoříte na stáří. A kolik peněz odkládat stranou? Obecným doporučením je zhruba 10 % celkových příjmů domácnosti. To znamená, že pokud oba manželé dohromady vydělají kolem 50 000 korun za měsíc, na spoření by mělo putovat alespoň 5 000 korun každý měsíc. Tato částka může být přitom rozdělena mezi splácení investiční nemovitosti a další druhy spoření. 

Penzijní pojištění

Naprostá klasika, která napadne snad každého, je doplňkové penzijní připojištění. Zde je zatím stále možné čerpat státní bonusy. Při spoření 1 000 korun za měsíc dostanete od státu navíc 230 korun. Víc ale ne, takže nemusí být ideální strategií přispívat si vyššími částkami. K tomuto klasickému penzijnímu připojení je vhodné přidat i další formy pro zajištění na důchod. 

Další spoření či investování

Spořicích účtů a způsobů, jak investovat do nejrůznějších fondů, akcií či drahých kovů existuje nepřeberné množství. Pokud máte chvíli času, zkuste si prostudovat, jaká varianta nabízí nejlepší potenciální zhodnocení. Nezapomeňte zvážit i míru rizika a nevkládejte všechny prostředky pouze do jedné investice. Spořicí účty jsou sice poměrně bezpečné, ale jejich častou nevýhodou bývá vázání finančních prostředků na delší dobu a velmi nízké zhodnocení. 

Koupě investiční nemovitosti

Velmi zajímavým a perspektivním způsobem investice jsou nemovitosti. Zde je možné nejenom předpokládat zvýšení hodnoty v budoucnu, ale zároveň může jít o zdroj pasivního příjmu ve formě nájmu. Koupě investiční nemovitosti může mít mnoho podob od pořízení bytu, rodinného domu, komerční nemovitosti či bytového domu s více jednotkami k pronájmu. I kdyby mělo jít o financování formou hypotečního úvěru, stále vychází, při dobrém výběru nemovitosti, tato forma investice jako jedna z velmi dobrých řešení, jak si připravit zajištění na důchod. 

Výběr nemovitosti pro investici

Aby šlo o úspěšnou investici, z velké části záleží na výběru vhodné nemovitosti. Důkladně zvažte především lokalitu a případné vyhlídky do budoucna. Pokud se vyznáte ve stavebních úpravách a jste schopni i finančně posoudit možný výnos, může být dobrou strategií rekonstrukce levnější nemovitosti v horším technickém stavu, kde může její hodnota výrazněji vzrůst v poměrně krátkém časovém horizontu. Pro klidnější investování s minimem práce a starostí se zase jeví lépe novostavby a nemovitosti v dobrém stavu. Výběr vhodné nemovitosti podle všech vašich požadavků může usnadnit i správná volba realitní kanceláře a ideálně i realitní makléř, který sám pronajímá své vlastní nemovitosti a má tak zkušenosti i z této pozice.

I přesto, že nikdo nedokáže předpovídat budoucnost, musí být zmíněno i vhodné načasování investice. Trh s nemovitosti je totiž ovlivňován ekonomickou situací. Jsou tak roky kdy se trh nachází v tzv. konjunktuře a ceny nemovitostí jsou velmi vysoko, ty jsou však na druhou stranu střídány roky v recesi s nízkými cenami, kdy je ideální čas pro pořízení nemovitosti za účelem investice. 

Pokud vybíráte nemovitost, kterou budete pronajímat, soustřeďte se hlavně na lokalitu, aby v okolí byla dobrá občanská vybavenost, rozvinutá infrastruktura a pracovní příležitosti. Obecně je patrně největší zájem o pronájmy malometrážních a středně velkých bytů typů 1+1, 2+kk či 2+1 a pokud zatím nemáte s pronájmem nemovitosti moc zkušeností, přečtěte si také článek 5 způsobů, jak si prověřit nájemníka. 

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte: