Píši pro vás.

cena nemovitosti
15

Zář

Cena nemovitosti – proč a jak ji správně nastavit na začátku prodeje?

3 minuty čtení

Správně nastavená cena nemovitosti znamená rozdíl mezi rychlým a výhodným prodej nebo dlouhým trápením a zbytečným vytvářením slevy. Podle čeho cenu správně nastavit a proč není správně nadhodnocená ani podhodnocená částka?

Udělat chybu při správném nastavení prodejní ceny hned od začátku prodeje nemovitosti je jednodušší, než se na první pohled zdá. Zkušení makléři ví, na co si dávat pozor, a proto se v mnoha případech vyplatí důvěřovat jejich úsudku. V opačném případě se může inzerát s nemovitostí proměnit v nabídku, na kterou až příliš dlouho nikdo nereaguje, nebo bude reakce naopak nadměrná a nemovitost se prodá pod její tržní cenou. Obě varianty mají svá úskalí. 

Snaha prodat nemovitost vysoko nad cenou

Je logické, že každý prodávající touží prodat svou nemovitost za nejvyšší možnou částku. Z této touhy se však snadno může člověk dostat do situace, kdy odradí obrovské množství zájemců a svou nemovitost tak v očích všech výrazně degradují. Nastavení příliš vysoké ceny totiž znamená, že najít kupce bude komplikovanější a zdlouhavější. Jakmile je nemovitost v nabídce již delší dobu, první, co zájemce zajímá je důvod, proč za takovou dobu nikdo byt či dům ještě nekoupil. V tu chvíli už poté jen těžko někoho přesvědčujete o unikátnosti své nemovitosti.

Každá prodávaná nemovitost je nejvíce „sexy“ na počátku prodeje, kdy je na trhu nová a neokoukaná. Touto chybou tak zároveň promeškáte šanci s oslovením zájemců, kteří aktivně sledují nové nabídky. S příliš vysokou cenou totiž inzerát případné kupce nezaujme. A až se rozhodnete cenu nemovitosti snížit a uchýlíte se ke slevě, začnou opět potenciální zájemci přemýšlet nad tím, proč se byt či dům ještě neprodal. Jsou problémoví sousedé? Je špatný technický stav? Nebo jaký je důvod, proč se nemovitost prodává již několik měsíců a teď ještě se slevou?

Právě tyto záludné otázky s nejistými odpověďmi odradí případné zájemce, pro které koupě takového bytu či domu znamená obrovskou životní investici. Jde o pořízení nového bydlení, které by nemělo být provázeno celou řadou nepříjemných otázek a strachu, kde se objeví problém zodpovědný za dlouhý prodej. To, že šlo jen o špatně nastavenou počáteční cenu při prodeji, je velmi složité vysvětlit. O stokrát přebrané zboží jednoduše nemá nikdo valný zájem.

Příliš nízká cena nemovitosti

Druhým problémem je příliš nízko nastavená cena nemovitosti. To se pozná velmi jednoduše. Hned do pár minut od zveřejnění inzerátu volají první zájemci a jejich počet je až podezřele velký. A co teď? Řešením je často výběr pomocí aukce a podání nejvyšší nabídky. Jenže to už nemusí být v souladu s tím, co je napsané v původním inzerátu. A tak se mohou ozývat nespokojení zájemci, kteří s něčím podobným nepočítali a díky neserióznímu jednání o ně tak s velkou pravděpodobností přijdete.

Stížnosti na takové jednání mohou navíc přímo poškodit vás i reputaci makléře a ztížit prodej vaší i jeho ostatních svěřených nemovitostí. Jde tak o zbytečné přidělání starostí a problémů. V případě, že se prodej uskuteční za původně inzerovanou cenu zájemci, který měl to štěstí a zavolal jako první a jako první přišel na prohlídku, můžete si být jisti, že jako prodávající přicházíte o peníze. 

Řešení této situace může spočívat ve stažení inzerátu a opětovné nabídnutí nemovitosti až po uplynutí delší doby za jinou cenu. Jenže čas jsou peníze, znovu se navíc můžete dostat do situace, že cenu dobře neodhadnete a zkušení zájemci o koupi už o vašich předešlých snahách budou i tak vědět. Proto ani tento způsob není ideální. 

Jak správně nastavit cenu nemovitosti?

Pro nastavení optimální ceny je důležité sledovat více parametrů. Zdaleka nestačí porovnání podobných nabídek nemovitostí na prodej podle inzertního serveru, protože v inzerátech celá řada nadhodnocených nabídek a výslednou cenu se z nich nemáte možnost dozvědět. Důležitou metrikou jsou rozhodně placené cenové mapy, které monitorují ceny z kupních smluv, které byly dodány na katastr nemovitostí.

Tím, že si necháte zpracovat odhad ceny nemovitosti od profesionálního makléře, získáte kromě toho i jeho reálnou zkušenost s aktuálním vývojem realitního trhu, velikostí poptávky a dalších parametrů, které mají na tržní cenu vliv. Získáte tak přehled, za kolik je reálné nemovitosti prodat. Na stanovení tržní ceny by mělo při prodeji nemovitosti správně navazovat stanovení prodejní strategie, jak tuto cenu maximalizovat v souvislosti s vaší aktuální situaci a konkrétními podmínkami. Pro případ, že byste měli zájem o konzultaci ohledně prodejní strategie nemovitosti, můžete nás kdykoli kontaktovat.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...