Píši pro vás.

exekuce nemovitosti
08

Zář

Co dělat, když hrozí exekuce nemovitosti?

4 minuty čtení

Nesplácíte dluhy a tušíte, že se blíží exekuce? Nečekejte a poslední chvíli a včasným jednáním zachraňte co nejvíce, ať se vyhnete zabavení nemovitosti. 

Problémy se splácením úvěrů a pohledávek, které přerostou až do nepříjemné exekuce rozhodně nejsou příjemnou záležitostí. Správným postupem a včasným řešením problémů však můžete případné následky výrazně zmírnit. Podívejte se na několik rad, jak se zachovat, pokud hrozí exekuce vaší nemovitosti. 

Nedělejte mrtvého brouka

Mnoho lidí má pocit, že pokud se problému budou vyhýbat, tak sám od sebe vymizí. U exekuce se to ale nestane, protože peníze či kompenzaci v podobě zabavení majetku, věřitel zkrátka vyžaduje a opravdu si to nerozmyslí. Ignorování připomínek, dopisů a nespolupracování s exekutory ničemu nepomůže. 

Přebírejte poštu

Když nepřevezmete dopis, nic to neznamená. Jakmile jsou totiž splněny zákonem dané podmínky, dopis se automaticky stává doručeným i ve chvíli, kdy jste ho vůbec neměli v rukou a nečetli. 

Mnohem efektivnější strategií, která vám může přinést něco dobrého, je včasné přebírání pošty a čtení obsílek. Jakmile zjistíte, že se blíží exekuce, snažte se co nejrychleji kontaktovat exekutora a společně dohodnout další postup. Možná totiž ještě najdete cestu, jak se vyhnout zabavení majetku, což by se při ignorování pošty rozhodně nestalo. 

Exekuci je možné vyřídit splacením pohledávek do 30 dnů od vyrozumění. Po zaplacení částky, ve které jsou zahrnuty také úroky, smluvní pokuty a náklady na exekuci, se exekuce považuje za vyřízenou. Ovšem už v této situaci je vydán exekuční příkaz, který omezuje nakládání a zejména prodej majetku. 

Spolupracujte s exekutorem

Náklady na exekutora se zvyšují ve chvíli, kdy dlužník nespolupracuje, protože je potřeba poslat více obsílek, zavolat zámečníka na otevření nemovitosti a podobně. Až nastane chvíle, kdy exekutor přijde zabavovat váš majetek, může do místa bydliště vstoupit i bez vašeho souhlasu. Vždy si však ověřte, že jde o pověřenou osobu, která se může prokázat služebním průkazem.

Zabavování majetku je spojeno s tvorbou soupisu vybavení. Na tento seznam se mohou dostat i věci, které vám přímo nepatří. Pokud tomu tak je, sdělte to exekutorovi a na vynechání těchto věcí ze seznamu se podává vylučovací žaloba u soudu. 

Co se děje s nemovitostí v exekuci? 

Když nemáte finance na zaplacení pohledávek a úvěr je zajištěn zástavou nemovitosti, případně je až do takové výše, že pokrytí dluhu je možné jedině díky hodnotě nemovitosti, pravděpodobně se nevyhnete dražbě. 

Dražba nemovitosti v exekuci

Jakmile exekuce běží, je potřeba sehnat prostředky pro umoření alespoň části dluhu. To v praxi znamená zabavení majetku či rovnou exekuční dražbu nemovitosti. Vyvolávací cena nemovitosti jsou pouhé dvě třetiny znaleckého odhadu, a pokud nikdo moc nepřihodí, prodá se vaše nemovitost výrazně pod cenou. Ještě horší je to ve chvíli, kdy se nemovitost neprodá v prvním kole, protože do dalšího kola se vyvolávací cena opět o něco sníží. 

Z výnosu z prodeje v dražbě se platí i celá řada poplatků a výdajů, takže na zaplacení pohledávek zůstane ještě méně peněz. Řešením rozhodně není sabotování dražby a znemožnění prohlídek případných zájemců, protože v takovém případě se může jednat celé řešení protáhnout na více dražebních kol a nemovitost se prodá ještě za menší částku.

I přesto, že exekuční dražba nemovitosti by měla být až posledním způsobem řešením exekuce, může být zahájena i pro relativně malé dlužné částky. Na to si dejte zvláštní pozor a v případ hrozby exekuce se problém opravdu snažte řešit co nejdříve. 

Jak se vyhnout exekuci?

Nejlepším řešením exekuce je zodpovědná práce s financemi a do žádných podobných problémů se nedostat. I tak se ale může stát, že vlivem nečekané životní situace přijdete o možnost pravidelně splácet své závazky. V takovém případě na nic nečekejte a začněte jednat s bankou či nebankovní společností, u které máte úvěr, o dalším postupu. Možností řešení je celá řada a jejich využití vás může ochránit i před samotnou exekucí. 

Jak si usnadnit splácení?

  • odložení splátek
  • refinancování hypotéky nebo půjčky
  • konsolidace úvěrů do jednoho s výhodnějšími podmínkami

Je exekuce na spadnutí? Splaťte co nejrychleji své závazky

Tušíte, že se blíží exekuce kvůli nesplácení závazků? Nečekejte na zahájení exekučního řízení, které omezí nakládání s majetkem, a situaci vyřešte ještě předtím. Jednou z variant je například výkup nemovitosti, kdy stále dostanete mnohem vyšší částku v porovnání s prodejem v dražbě. Po splacení závazků tak můžete začít s čistým stolem i přesto, že jste byli nuceni prodat nemovitost. 

Jestli máte trochu více času a exekuce není za rohem, získáte ještě více financí klasickým prodejem nemovitosti. Vyberte si zkušeného makléře, sjednejte s ním smlouvu o exkluzivním zastoupení a často v překvapivě rychlém čase získáte peníze za tržní cenu nemovitosti. 

    Máte nemovitost na prodej?

    Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.    Sdílejte: