Píši pro vás.

Jak nekoupit nemovitost s dluhy
06

Led

Pozor ať nekoupíte nemovitost s dluhy, které zaplatíte vy.

3 minuty čtení

Máte vyhlídnutou zajímavou a cenově výhodnou nemovitost, kterou plánujete koupit? Důkladně si prověřte, jestli nepořizujete nemovitost s dluhy prodávajícího. Vyhnete se tak situaci, kdy se koupě nemovitosti prodraží o tyto nečekané výdaje.

Koupě nemovitosti je velkým krokem. Při nedostatečném prověřování se však může objevit hned několik problémů. Kromě přehlédnutí špatného technického stavu se například stává i to, že spolu s nemovitostí získáte i dluhy. V takovém případě po dokončení převodu se však stanou vaší starostí a zdánlivě výhodné pořízení bytu či domu se tak může prodražit. Na co si dát pozor a jaké dokumenty zkontrolovat ideálně ještě před podpisem rezervační smlouvy.

Chtějte potvrzení o bezdlužnosti

Mezi důležité dokumenty, které se vyplatí ověřit hned na první osobní prohlídce bytové jednotky, rozhodně patří potvrzení o bezdlužnosti. Každý solidní realitní makléř to moc dobře ví, takže požádá prodávajícího, aby potřebný dokument nechal zhotovit. Žádost o vystavení tohoto dokladu je zmiňována také v zákoně § 1186 odst. 2 občanského zákoníku. Prodávající je přímo oprávněn kupujícího s tím, jaké dluhy související s danou nemovitostí případně přejímá.

Přečtěte si: Co si ještě prověřit před podpisem rezervační smlouvy k nemovitosti?

Když není potvrzení o bezdlužnosti nulové

V ideálním případě neváznou na bytové jednotce žádné nesplacené dluhy a při její koupi tak nebudete muset platit nic navíc. Ani opačný problém však nutně nemusí znamenat problém. Stačí se dohodnout s prodávajícím, že o dlužnou částku bude snížena kupní cena bytu.

Existují však také problematické situace ohledně skutečné výše dluhu. V potvrzení o bezdlužnosti totiž může být uveden dluh vyšší či naopak nižší v porovnání s tím aktuálně platným. Z toho důvodu chtějte u potvrzení co možná nejčerstvější datum. Případné řešení nesrovnalostí mezi těmito částkami totiž může být opět problémem pro kupujícího.

Dluhy za správu domu

Mezi závazky, které přechází na nového vlastníka nemovitosti, patří dluhy za poplatky určené pro společenství vlastníků jednotek. Do této kategorie spadá úhrada správy domu a okolních pozemků, ale například také pojištění, osvětlení, úklid a údržba společných prostor. Pokud zde váznou dluhy, přechází opět na kupujícího. Jedinou výjimkou by bylo usnesení v kupní smlouvě o nutnosti doplatit dluhy za správu domu prodávajícím.

V souvislosti s ověřením výše případných dluhů si také prověřte, jaké jsou zálohy do fondu oprav, na správu domu a podobné výdaje typické pro bytové jednotky. Jde totiž o důležitý měsíční výdaj, jehož výše může ovlivnit rodinný rozpočet.

Nemovitost zatížená zástavním právem

Dalším dluhem přímo vázaným na nemovitost může být zástavní právo. Nejde o nic výjimečného, protože mnoho lidí se rozhodne prodat byt či dům ještě před konečným splacením hypotéky. V takovém případě dluh opět přechází na kupujícího, takže je nesmírně důležité vědět o zástavě ještě před podpisem rezervační smlouvy.

Vázne na bytě či domě zástavní právo nebo věcné břemeno? Všechno důležité zjistíte ve výpisu z katastru nemovitostí.

Pokud je nemovitost zatížená zástavou, máte v zásadě několik možností, jak danou situaci vyřešit. První možností je, že se dohodnete s prodávajícím, že o nesplacenou část hypotéky sníží kupní cenu a převezmete nemovitost včetně úvěru plynoucího ze zástavní smlouvy.

Druhou variantou je zaplacení zbývající části úvěru a převod hypotéky na prodávajícího, který tak pořízení nemovitosti může financovat vlastní půjčkou se zástavním právem pro jinou banku. V každém případě si však dávejte velký pozor. Koupě nemovitosti, která je zatížená dluhy, by měla probíhat výhradně za pomoci zkušeného realitního makléře a s právním dozorem ohledně smluv.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...