Píši pro vás.

cena nemovitosti
15

Zář

Proč a jak správně nastavit cenu hned na začátku prodeje nemovitosti?

3 minuty čtení

Správně nastavená cena nemovitosti znamená rozdíl mezi rychlým a výhodným prodej nebo dlouhým trápením a zbytečným vytvářením slevy. Podle čeho cenu správně nastavit a proč není správně nadhodnocená ani podhodnocená částka?

Udělat chybu při správném nastavení prodejní ceny hned od začátku prodeje nemovitosti je jednodušší, než se na první pohled zdá. Zkušení makléři ví, na co si dávat pozor, a proto se vyplatí důvěřovat jejich úsudku. V opačném případě se může inzerát s nemovitostí proměnit v nabídku, na kterou až příliš dlouho nikdo nezareaguje nebo půjde o prodej pod cenou. Obě varianty mají svá úskalí. 

Snaha prodat nemovitost vysoko nad cenou

Z touhy prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu se snadno může stát způsob, jak odradit případné méně zkušené zájemce. Nastavení příliš vysoké ceny totiž znamená, že najít kupce bude komplikovanější a zdlouhavější. Jakmile je nabídka nemovitosti na prodej starší, zajímá zájemce důvod, proč za tu dobu nikdo byt či dům ještě nekoupil. 

Zároveň promeškáte šanci s oslovením zájemců, kteří sledují nové nabídky. S příliš vysokou cenou totiž inzerát případné kupce nezaujme. A až se rozhodnete cenu nemovitosti snížit a dáte slevu, začnou opět potenciální zájemci přemýšlet nad tím, proč se byt ještě neprodal. Jsou problémoví sousedé? Je špatný technický stav? Nebo jaký je důvod, proč se nemovitost prodává již několik měsíců a teď ještě se slevou? 

Právě tyto záludné otázky s nejistými odpověďmi odradí případné zájemce, pro které koupě takového bytu či domu znamená obrovskou životní investici. Jde o pořízení nového bydlení, které by nemělo být provázeno celou řadou nepříjemných otázek a strachu, kde se objeví problém zodpovědný za dlouhý prodej. To, že šlo jen o špatně nastavenou počáteční cenu při prodeji, je velmi složité vysvětlit. 

Příliš nízká cena

Druhým problémem je nastavení příliš nízké ceny. To se pozná velmi jednoduše. Hned do pár minut od zveřejnění inzerátu volají první zájemci a jejich počet je až podezřele velký. A co teď? Řešením je často výběr podle nejvyšší nabídky. Jenže to už nemusí být v souladu s tím, co je napsané v původním inzerátu. A tak se mohou ozývat nespokojení zájemci, kteří s něčím podobným nepočítali. 

Stížnosti na takové jednání mohou přímo poškodit reputaci makléře a ztížit prodej této i ostatních svěřených nemovitostí. Jde tak o zbytečné přidělání starostí a problémů. V případě, že se prodej uskuteční za původně inzerovanou cenu, přichází prodávající o peníze. 

Řešení této situace může spočívat ve stažení inzerátu a opětovné nabídnutí nemovitosti až po uplynutí delší doby. Jenže čas jsou peníze, a proto ani tento způsob není ideální. 

Jak správně nastavit cenu nemovitosti?

Pro nastavení optimální ceny je důležité sledovat více parametrů. Zdaleka nestačí porovnání podobných nabídek nemovitostí na prodej, protože v inzerátech může být celá řada nadhodnocených nabídek. Tím, že si necháte zpracovat odhad ceny nemovitosti od profesionálů, získáte přehled, za kolik je reálné nemovitosti prodat. Ve většině případů se vyplatí dodržet právě tuto částku, která mimo jiné odráží i aktuální situaci na trhu. 

    Máte nemovitost na prodej?

    Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.    Sdílejte: