Píši pro vás.

Průkaz energetické náročnosti při prodeji bytu
03

Zář

Průkaz energetické náročnosti při prodeji bytu

3 minuty čtení

Při prodeji bytu má prodávající povinnost energetický průkaz zájemci předložit, a to nejpozději před podpisem kupní smlouvy. Jaké jsou třídy energetické náročnosti? Kdy se průkaz energetické náročnosti předkládat nemusí? A kdy naopak při nedoložení hrozí pokuta?

Energetický štítek neboli průkaz energetické náročnosti budov (PENB) má majitel nemovitosti povinnost ze zákona č. 406/2000 Sb. předložit zájemci o koupi bytu. Doporučuje se průkaz začít zařizovat s předstihem, jelikož jeho vyhotovení trvá 7 až 10 pracovních dnů. Energetický štítek vám vyhotoví odborník, který je certifikovaný Ministrem průmyslu a obchodu.


K čemu slouží průkaz energetické náročnosti?

Tento průkaz poskytuje informaci o tom, jaká je energetická náročnost daného bytu. Zájemce tak má představu o tom, jak finančně náročný bude jeho provoz. Počítá se do toho veškerá energie – energie na vytápění, osvětlení, ohřev vody či klimatizace. Dále z průkazu vyčtete identifikační a technické údaje. Energetická náročnost se rozděluje do několika tříd, které jsou popsány písmeny od A do G. Přitom třída A je mimořádně úsporná a třída G je mimořádně neúsporná.

Kdy průkaz energetické náročnosti předložit?

Již v inzerátu by měla být uvedena energetická náročnost bytu. Pokud energetický průkaz nemáte, je prodávající povinen v inzerátu uvést třídu G, což je nejhorší třída (mimořádně neúsporná). Avšak nejpozději před podpisem kupní smlouvy má prodávající povinnost průkaz zájemci předložit. Jakmile průkaz vyhotovíte, tak platí 10 let. Cena za vyhotovení průkazu není jednotná, ale začíná na částce 3 000 Kč. Majitelé panelových a bytových domů, které mají vztažnou plochu nad 1500 m2 mají od 31.12. 2014 povinnost zařídit energetický průkaz pro celý dům. Pokud jste majiteli jednoho bytu v celém komplexu, zažádáte si o průkaz u SVJ.

Kdy není potřeba průkaz dokládat?

Existují však výjimky, kdy nemusíte průkaz o energetické náročnosti budov dokládat. Pokud jste písemně požádali majitele budovy o vydání energetického průkazu a on vám nevyhověl, tak lze při prodeji bytu pouze doložit vyúčtování dodávek energií za poslední tři roky. Dále není průkaz vyžadován při prodeji bytu, který je v budově, jež byla postavena a naposledy rekonstruována před rokem 1947. Takové byty mají automaticky třídu G. Rekonstrukcí je myšlena změna budovy z větší části než z 25 %. Pokud však nový majitel bude i tak průkaz vyžadovat, tak ho máte povinnost předložit.

Sankce při nepředložení energetického štítku

Pokud průkaz o energetické náročnosti prodávající nepředloží, tak mu hrozí pokuta až do výše 200 000 Kč. Pracovníci energetické inspekce vykonávají náhodné kontroly či může být zahájeno šetření na základě udání.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...