Píši pro vás.

směna nemovitosti
29

Čvc

Lze v dnešní době ještě vyměnit nemovitost?

1 minuta čtení

Máte nemovitost, kterou chcete vyměnit za jinou a řešíte, jak to zrealizovat? Směna jednoho bytu za jiný dávala smysl v dobách obecních bytů, kdy neexistovalo osobní vlastnictví. Najít osobu, která by s konkrétní směnou souhlasila může trvat i roky. V současné době se vyplatí nemovitost prodat a za peníze, které prodejem získáte, koupit nemovitost jinou. Jak probíhá samotná směna nemovitostí a co vše je potřeba se dočtete níže.

Jak probíhá směna nemovitostí?

Dle § 2184 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. můžete jakoukoliv nemovitost, kterou máte v osobním či družstevním vlastnictví, vyměnit za jinou. Pokud se rozhodnete jít cestou směny, tak musíte uzavřít směnnou smlouvu.

Směnná smlouva

Při uzavření směnné smlouvy jsou obě strany prodávajícím a kupujícím zároveň. U tohoto typu převodu se pouze doplácí rozdíl v tržní ceně nemovitosti. Cenu nemovitosti by vám měl stanovit odhadce. Směnná smlouva má výhody oproti klasické kupní smlouvě. Při sjednávání úvěru na zaplacení tzv. doplatku, což by bylo v případě, že by vaše nemovitost měla nižší hodnotu než nemovitost, kam byste se stěhovali, jsou banky vstřícnější. Nemusíte mít tak starosti se sjednáváním hypotečního úvěru. Směnná smlouva je méně riziková z hlediska převodu financí či vlastnických práv oproti klasické kupní smlouvě. Dále při směně nemusíte řešit daň z nabytí nemovitých věcí, jelikož je zrušená.

Směna nemovitostí je časově náročná

Výměna bytu většího rozměru za byt menšího rozměru se může někdy vydařit, ale také se to může protáhnout na několik let. Nejčastěji taková směna bývá mezi sousedy nebo v rodině. Pokud ale vaším záměrem je např. vyměnit chatu na vesnici za byt ve městě, je to časově velmi náročný až skoro nerealizovatelný proces. Může vám trvat dlouhou dobu anebo také vůbec nemusíte uspět s nalezením osoby, která by se směnou souhlasila. Směnný neboli barterový obchod velmi době fungoval v minulosti, kdy peníze nebyly anebo byly značně znehodnoceny.

V současné době je z hlediska času a financí lepší nemovitosti prodat a za získané peníze si pořídit nemovitost dle vašich představ.

Máte nemovitost na prodej?

Podle celorepublikové databáze je potvrzené, že prodávám nemovitosti v průměru o 15 % dráž než ostatní makléři. Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.

Cokoliv máte na srdci, já Vás vyslechnu...

Sdílejte:

Hodnocení:

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...